25. travnja - Sveti Marko, evanđelist
Sveti Marko je jedan od četiriju evanđelista. Simbol mu je lav. Prikazuju ga i kao lava raširenih krila, s otvorenom knjigom i perom, skupa s drugim evanđelistima, na četiri rijeke što teku od stabla života. On stoji nad Gihonom.
Prozbene procesije i moljenje „Velikih litanija", što se od 12. stoljeća mole 25. travnja, nisu imale nikakve povezanosti sa svetim Markom. Uvedene su, s kršćanskim sadržajem, kao protivnost ophodima što su ih prije pogani održavali u čast rimskog boga Robigus-a, zaštitnika rastućih usjeva.
Ivan-Marko potječe iz Jeruzalema. U izvješću Djela apostolskih stoji kako se u kući njegove majke Marije skupljala mlada kršćanska zajednica (Dj 12,12). On se obratio na prvu propovijed svetoga Petra na dan Pedesetnice.
Kad se priključio svetom Pavlu, Marko je bio mlad. I doživio je razočaranje. Na prvom misijskom putovanju bio je skupa s Pavlom i rođakom Barnabom. Krenu iz Jeruzalema u Antiohiju (Dj 12,15) i dalje preko Cipra u Pergu. Tu se Marko odvojio od Pavla koji je namjeravao navješćivati Evanđelje u Maloj Aziji. Jesu li mu razlogom bili fizički napori ili snažno i odlučno navještanje Evanđelja poganima, ne znamo.
Kad se Pavao spremao na drugo misijsko putovanje, Barnaba je pokušao sa sobom ponovno povesti Ivana-Marka što je Pavao odbio. Konačno Barnaba i Ivan-Marko krenuše na Cipar navješćujući poruku spasenja (Dj 15,36-39).
Iz rimskog zarobljeništva Pavao je kasnije zamolio Timoteja koji se nalazio u Efezu, neka sa sobom dovede i Marka. Marko je bio neustrašiv, iako je već bjesnjelo Neronovo progonstvo. Zacijelo je bio od pomoći zatočenom Pavlu. Tu u Rimu Ivan-Marko bio je povezan s apostolom Petrom kao njegov „tumač". Petar ga naziva „svojim sinom" (l Pt 5,13). Po apostolovu kazivanju Marko je, zamoljen od rimskih kršćana napisati svoje Evanđelje. Tome ide u prilog vrlo živo opisivanje događaja koje je doživio Petar kao očevidac. Kasnije je prema predaji Marko osnovao aleksandrijsku crkvenu zajednicu. Tu je vjerojatno dočekao mučeničku smrt.
Moći svetoga Marka donesene su u Veneciju na pustolovan način 828. godine. Posebno se štuju u istoimenoj crkvi. Tintoretto je našašće i prijenos moći svetoga Marka prikazao na svojoj glasovitoj slici (Brera u Milanu). Svetog Marka posebno su štovali u Mletačkoj republici. On je zaštitnik majstora zidara, običnih zidara, stakloslikara, notara i pisara.
Sveti Anijan, učenik sveti Marka evanđelista i njegov nasljednik na biskupskoj stolici u Aleksandriji.
Sveti Stjepan, biskup, podnio mučenišlvo za cara Zenona od neprijatelja Kalcedonskog sabora.
Sveti Evodije, Hermogen i Kalist, braća, mučenici u Sirakuzi na Siciliji
Sveti Ermin, bistaup u Löwenu (Belgija), umro 737. godine.
Sveti Filon i Agatopod, đakoni u Antiohiji, koje sveti Ignacije, biskup i mučenk, hvali u svojim poslanicama.